Powiedzmy, że potrzebujesz zwyżki, która będzie wykorzystywana do prac wewnątrz hali. Zależy Ci na tym, żeby była kompaktowa i miała napęd elektryczny. Co poza tym musisz wiedzieć, zanim zgłosisz się do firmy wynajmującej albo sprzedającej podnośniki? Wbrew pozorom znalezienie odpowiedniej maszyny nie jest proste, ponieważ producenci regularnie poszerzają swoje oferty.
Podesty ruchome mogą być używane zarówno na otwartym terenie, jak i w zamkniętych pomieszczeniach. Zwyżki przystosowane do prac na zewnątrz mają napęd na cztery koła albo gąsienice, dodatkowe stabilizujące podpory boczne, zazwyczaj duże wymiary i silniki spalinowe. A te wykorzystywane w budynkach?
Podnośniki do pracy w budynkach – najważniejsze cechy
Przede wszystkim muszą być wyposażone w bezemisyjne silniki elektryczne. Wewnątrz hal i innych obiektów ze względu na ograniczoną wentylację nie należy używać maszyn spalinowych. Gazy generowane przez tego rodzaju jednostki napędowe mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu pracowników.
Poza tym warto wybrać model z niebrudzącymi kołami. Uwaga, tego typu koła czasami zostawiają ślady na posadzkach, ale zabrudzenia da się łatwo usunąć.
Jeśli chodzi o rodzaj maszyny, najczęściej wykorzystywane są podnośniki koszowe. Te mogą mieć platformę roboczą umieszczoną na teleskopowym ramieniu, przegubowym ramieniu albo mechanizmie nożycowym.
Żeby zdecydować się na konkretne rozwiązanie, należy się zastanowić, czy maszyna będzie mogła podjechać bezpośrednio pod miejsce wykonywania prac – wówczas sprawdzi się podnośnik nożycowy, czy trzeba ją ustawić w pewnym oddaleniu – wtedy lepsze okażą się podnośniki teleskopowe albo przegubowe.
Zwyżki przegubowe doskonale radzą sobie także w sytuacjach, gdy należy ominąć przeszkody, aby móc np. naprawić instalację pod sufitem.
Wszystkie rodzaje podnośników, a także ładowarki teleskopowe wynajmuje i sprzedaje firma Riwal (https://www.riwal.com/poland/pl-pl).
Czym się kierować przy wyborze zwyżki?
Co trzeba wiedzieć, zanim kupi się sprzęt do pracy na wysokości do swojej firmy? W przypadku podestów, które mają być wykorzystywane wewnątrz obiektu, szczególnie ważne są wymiary. Jeśli maszyna będzie musiała przejeżdżać przez wąskie alejki albo drzwi, należy sprawdzić, jaka jest odległość pomiędzy regałami i futrynami, żeby nie okazało się, że się nie zmieści.
Drugi parametr to maksymalna wysokość robocza. W przypadku, gdy najwyższe półki znajdują się na kilkunastu metrach, szuka się podnośnika, którego kosz unosi się na tą wysokość albo wyżej. Ewentualny zapas zawsze będzie lepszy niż brak możliwości dalszego wysunięcia platformy.
Trzecia kwestia dotyczy maksymalnego wysięgu bocznego. Nie w każdym przypadku to jest istotne, ale jeśli zwyżka ma się znajdować w pewnej odległości od miejsca prac, trzeba sprawdzić na ile powinna się wychylać.
Kolejny parametr to maksymalny udźwig. Są budynki, w których ze względu na rodzaj prowadzonych działań udźwig zwyżki nie musi być duży i odwrotnie. Warto pamiętać, że na dopuszczalną masę składa się zarówno waga pracowników, jak i narzędzi oraz materiałów transportowanych w koszu.
Ostatni element to całkowita masa podnośnika. W przypadku niektórych rodzajów posadzek wykorzystanie cięższych maszyn może się skończyć uszkodzeniem podłogi. Jeśli chce się kupić maszynę do pracy na wysokości, należy sprawdzić ile waży i czy posadzka jest dostosowana do takiej wagi.