Projekt hali stalowej – najważniejsze zasady

Stworzenie projektu hali stalowej wymaga doświadczenia, współpracy wielu specjalistów i uwzględnienia różnych czynników. Istotne są zarówno lokalizacja obiektu, jego wymiary, geometria, jak i dodatkowe obciążenia, rozstaw słupów czy warunki gruntowe. O jakich podstawowych zasadach trzeba pamiętać?

Zanim przystąpi się do tworzenia projektu, trzeba poznać wizję klienta. Dlatego projektowanie hal stalowych poprzedzone jest dokładnym omówieniem potrzeb, oczekiwań i wymagań inwestorów. Na podstawie uzyskanych informacji oraz analizy uwarunkowań formalno-prawnych terenu, na którym ma powstać obiekt, inżynierowie przygotowują koncepcję architektoniczną.

Na co zwracają szczególną uwagę?

Przeznaczenie hali stalowej

Przede wszystkim muszą ustalić, do czego ma służyć hala. Przeznaczenie obiektu determinuje jego konstrukcję. Jeśli inwestor potrzebuje hali magazynowej wysokiego składowania, stosuje się inne rozwiązania niż wtedy, gdy planuje się halę produkcyjną z częścią socjalno-biurową.

Poza tym przeznaczenie budynku wpływa również na liczbę i rodzaj elementów dodatkowych. Np. hale logistyczne wyposażane są w liczne doki przeładunkowe, zaś hale handlowe mogą być pozbawione okien i świetlików dachowych.

Kształt i wymiary hali oraz działki budowlanej

Jednocześnie projekt hali stalowej zawsze przygotowuje się, uwzględniając wymagane wymiary obiektu w stosunku do kształtu i wymiarów działki budowlanej. Zdarza się, że przestrzenny plan zagospodarowania terenu w okolicy, w której planowana jest budowa, uniemożliwia stworzenie takiego budynku, jakiego oczekuje inwestor. Wówczas proponuje się inne, kompromisowe rozwiązania.

Duże znaczenie mają również warunki gruntowe. Nie wszędzie bowiem da się zastosować tradycyjne fundamenty. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://commercecon.pl/baza-wiedzy/projekt-hali-od-czego-zaczac/

Schemat statyczny

Przeznaczenie i wymiary obiektu wpływają na typ konstrukcji. Inżynierowie tworzący projekt muszą przyjąć właściwy obliczeniowy schemat statyczny. Wtedy, gdy hala musi być wyposażona w suwnicę, czyli urządzenie transportu bliższego umożliwiające przenoszenie ciężkich elementów np. wzdłuż linii produkcyjnej, stosuje się schemat o sztywnych węzłach. Dzięki temu uzyskuje się odpowiednią sztywność całej konstrukcji.

Dla porównania w halach handlowych albo sportowych, gdzie najważniejszy jest jak największy rozstaw słupów – znaczna rozpiętość – wykorzystuje się schemat o dźwigarach przegubowo opartych na słupach.

Ewentualna rozbudowa w przyszłości

Hale stalowe mają tę zaletę, że da się je przebudować, gdy firma potrzebuje więcej przestrzeni albo zmienia profil działalności. Żeby to było stosunkowo łatwe, projekt hali stalowej powinien zakładać wprowadzenie ewentualnych zmian w przyszłości. Chodzi o to, aby zaplanować konstrukcję o odpowiedniej wytrzymałości i takim ułożeniu elementów, które nie będzie wymagało np. przekładania stężeń dachowych. Dlatego inżynierowie muszą otrzymać informację o konieczności dostosowania projektu do planowanej rozbudowy.