Głowice myjące stosowane są do usuwania zabrudzeń z różnych powierzchni. Są częścią większych urządzeń. Najczęściej używa się ich do mycia otwartych i zamkniętych zbiorników. Podawana przez głowice myjące ciecz osiąga duże ciśnienie. Stąd łatwo usuwa się za ich pomocą wszelkie zanieczyszczenia. Tego rodzaju głowice pozostają stale pod działaniem wody. Stąd ich specyficzna budowa i materiały, z jakich są produkowane. Są bowiem odporne na korozję. Czyni je to niemal niezniszczalnymi. Zastosowane do wykonania głowic materiały gwarantują trwałość i długą żywotność elementów. Dodatkowo wszelkie uszczelnienia zapewniają szczelność instalacji wodnej w długim czasie.
Rodzaje głowic myjących
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów głowic myjących. Różnią się one budową oraz przyłączem. Istotna jest tu także specyfika układu natryskowego. Wśród głowic myjących wyróżnia się:
- głowice stałe — stosowane są do szybkiego mycia. Są idealne do lekko zanieczyszczonych, małych zbiorników.
- głowice obrotowe — wytwarzają wachlarzowy strumień cieczy. Nadają się do intensywnego mycia zbiorników o dużym poziomie zanieczyszczenia. Gwarantują równomierne rozłożenie cieczy myjącej.
- głowice obrotowe wysokociśnieniowe — idealne do zbiorników o dużym stopniu zabrudzenia. Wachlarzowy strumień wody obejmuje znaczną powierzchnię ścian zbiornika.
- głowice o wysokiej energii — generują silny strumień wody. Uderza on w ściany zbiornika z dużą energią, efektywnie je oczyszczając.
Zastosowanie głowic myjących
Głowice myjące z powodzeniem wykorzystuje się do mycia zbiorników przemysłowych. Z uwagi na utrudniony dostęp jest to najefektywniejsze rozwiązanie. Zwłaszcza że niektóre modele głowic generują dookólny strumień wody. Oznacza to, że jego zasięg wynosi 360 stopni. To zdecydowanie przyspiesza czas oczyszczania takiego zbiornika. Tego rodzaju głowice sprawdzają się także podczas mycia trudno dostępnych obszarów. Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość czyszczenia zbiorników o niestandardowych otworach. Niewielkie ich rozmiary mogą utrudniać dokładny serwis. Tu z pomocą przychodzą specjalne modele głowic myjących. Wiele z nich wykonanych jest z PTFE. To surowiec przeznaczony do kontaktu z produktami spożywczymi. Zastosowanie takich modeli głowic umożliwia czyszczenie zbiorników na półprodukty do produkcji żywności. Z powodzeniem wykorzystywane są one w zakładach mleczarskich i przetwórniach owocowo-warzywnych.