praca fizyczna

Gwałtowny wzrost liczby ofert pracy dla pracowników fizycznych

W styczniu opublikowano ponad 12 tysięcy ofert pracy dla pracowników fizycznych. To ponad dwukrotny wzrost w stosunku do sytuacji, jaka kreowała się w tym samym miesiącu rok temu. W ostatnich miesiącach zapotrzebowanie dotyczyło przede wszystkim działu produkcji.

Niemal dwukrotnie większe zainteresowanie w stosunku do minionego roku

Portal Pracuj.pl informuje, że w Polsce ma miejsce największe od wielu lat zainteresowanie pracownikami fizycznymi. W 2021 roku w serwisie zamieszczona 119 tys. Ofert pracy fizycznej. W styczniu bieżącego roku opublikowano ponad 12 tysięcy ogłoszeń przeznaczonych do właśnie tej grupy. Stanowiło to 12 procent wszystkich ofert umieszczonych na tym portalu.

W tym samym okresie w poprzednim roku było to ponad dwukrotnie mniej i wynosiło 9,5% wszystkich opublikowanych wtedy propozycji zatrudnienia.

Prawie 28 tysięcy ofert pracy

Postępowanie pracodawców obserwowane w ostatnich latach pokazuje, iż unikalne zdolności manualne, posiadanie specjalistycznych uprawnień do obsługi maszyn oraz rozwój w zawodach łączących pracę umysłową z fizyczną mogą stanowić doskonałą ścieżkę rozwoju zawodowego. W obliczu niedoboru specjalistów warto ponownie rozważyć inwestycje w szkolenie zawodowe. W uprzednich trzech półroczach największe zapotrzebowanie tyczyło się pracowników produkcji – w drugim półroczu 2021 r. kierowano do nich około 28 tys. Ofert zatrudnienia. To o 1,5% mniej niż w minionych sześciu miesiącach. Co więcej, to także o 29% więcej niż w drugim półroczu 2020 roku.

W raporcie portalu Pracuj.pl ujęto, że pracownicy łańcucha dostaw mogli liczyć w tym czasie na około 28 tysięcy ofert. To o 15% więcej niż we wcześniejszych sześciu miesiącach. Dla przykładu, w budownictwie zamieszczono niemal 26 tysięcy ogłoszeń, a w transporcie 18 tysięcy. To wzrost rzędu kolejno 9 i 13% w skali półrocza. Listę zawodów uzupełnia turystyka i gastronomia, mniej popularna od reszty kategorii, która cechuje się 29% wzrostem.