Ile zarabia agent nieruchomości?

Jednym z najważniejszych elementów ogłoszeń pracy, którymi interesuje się osoba poszukująca zatrudnienia, są zarobki. Nie ma co się dziwić, w końcu w głównej mierze po to idziemy do pracy. Na końcową kwotę wypłaty, w przypadku agentów nieruchomości wpływa kilka istotnych czynników, które decydują, w którym przedziale się załapiemy, ponieważ rozstrzał między najniższą a najwyższą kwotą wynagrodzenia jest bardzo duży.

Wiele osób zastanawia się, czy w 2022 roku praca agenta nieruchomości jest nadal tak opłacalna, jak było to kiedyś. Pośrednicy przeszli na przestrzeni lat m.in przez dużą nowelizację ustawy, która zniosła obowiązek posiadania licencji, uprawniającej do wykonywania zawodu. Teraz nabór nie jest już tak restrykcyjny, a praca dużo bardziej dostępna. Jak się okazuje, aby ubiegać się o stanowisko agenta nieruchomości, należy posiadać wykształcenie średnie, OC oraz przestrzegać zasady regulaminu federacji.

Pomimo braku wymagania licencji, klienci patrzą bardzo przychylnym okiem na agentów, którzy posiadają dokumenty takie jak kurs na agenta nieruchomości, kurs pośrednika nieruchomości lub inne kursy dotyczące branży nieruchomości.

Jakie są obowiązki agenta nieruchomości?

Jeśli zastanawiasz się czy, mówiąc wprost, praca w charakterze agenta nieruchomości jest opłacalna, musisz poznać podstawowe obowiązki na tym stanowisku. Należy zaznaczyć, że jest to praca nie dla każdego, ze względu na tryb pracy, nienormowany czas pracy, w tym spotkania z klientami w soboty i twarde cechy charakteru, które malują dobrego pośrednika. Jakie obowiązki może mieć agent nieruchomości?

  • Prezentacje nieruchomości i doradztwo dla klientów
  • Pozyskiwanie ofert sprzedaży, wynajmu, dzierżawy itp.
  • Stała analiza rynku nieruchomości, działań konkurencyjnych agencji i nadążanie za trendami
  • Pozyskiwanie nowych klientów
  • Prezentacja ofert na portalach społecznościowych
  • Sprawowanie pieczy nad transakcjami i negocjacją warunków na korzyść klienta
  • Badanie i prognoza poziomu cen na rynku w trosce o klientów inwestorów

Ile zarabia agent nieruchomości w 2022 roku?

W 2022 roku medianą zarobków agenta nieruchomości jest ok. 5000 zł brutto, co okazuje się dość niską kwotą. Te 5 tys. zł to zaledwie 50% wypłat, pozostają jeszcze pośrednicy którzy zarabiają jeszcze o 25% mniej i tacy, których pensja jest wyższa od 5820 zł brutto. Zasięg wahania kwoty wpłat jest jednak pokaźny, bo jest to od 4 do 20 tys. zł, a nawet i więcej, wszystko zależy od tego, ile prowizji uda nam się uzyskać w ciągu miesiąca.

Agenci nieruchomości mogą liczyć na bardzo pomocne dodatki w postaci dofinansowania zajęć sportowych na poziomie 31%, prywatna opieka medyczna na poziomie 27%, prywatny telefon służbowy na poziomie 30% i świadczenia socjalne na poziomie 18%.

Jak już wyżej wspomnieliśmy, prowizje od sprzedaży grają tutaj wielką rolę i zazwyczaj to one stanowią najmocniejszy element finalnej wypłaty. Wysokość prowizji ustalana jest odgórnie poprzez agencję i jest to zazwyczaj 2-5%. Załóżmy, że przyczyniliśmy się do sprzedaży lokalu wartego 500 tys. zł. Wówczas nasz procent od sprzedaży (jeśli prowizja stanowi 2%) wynosi aż 10 tys. zł, co okazuje się niemałym dodatkiem do pensji. Prowizje są doskonałą motywacją do pracy dla pośredników, co wpływa pozytywnie na ich efektywność.