Profile PVC do okien – podstawowe parametry - 3 2024

Profile PVC do okien – podstawowe parametry

Okna powinny jednocześnie być dopasowane do stylu mieszkania i łatwe w pielęgnacji, a także zapewniać właściwą izolację cieplną i akustyczną. Bez względu na to, czy wybierzecie duże, czy standardowe przeszklenia, zdecydujecie się na klasyczną biel albo fantazyjną czerwień, zwróćcie uwagę na to, jakie parametry mają profile, które chcecie kupić.

Każdy producent profili PVC do systemów okiennych i drzwiowych, opisując swoje produkty, używa parametrów, które pozwalają stwierdzić, jakie standardy spełniają. W zależności od wartości podawanych współczynników mogą być słabszej, średniej lub wysokiej jakości.

Jak odczytywać skróty widoczne przy konkretnych modelach okien?

Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła całego okna

Najważniejszym skrótem, na który należy zwrócić uwagę, jest Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła dla całego okna. Określa on zdolność okna do zatrzymywania ciepła wewnątrz budynku. Oblicza się go, biorąc pod uwagę powierzchnię ramy okna, powierzchnię szklenia i długość ramki dystansowej wewnątrz pakietu szybowego. Z założenia im niższy Uw, tym lepiej.

Zgodnie z normą obecnie okna powinny mieć współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/m2K. Jeśli jednak szuka się bardziej energooszczędnych okien, bo buduje się dom pasywny, należy poszukać modeli ze współczynnikiem Uw na poziomie 0,8, a nawet 0,7 W/m2K.

Profile PVC do okien – podstawowe parametry - 4 2024

Uf, Ug i Psi, czyli współczynniki przenikania ciepła dla konkretnych części

Uwaga, nie każdy producent profili PVC do drzwi i okien wskazuje wyraźnie, ile wynosi poziom Uw. Niektórzy posługują się np. skrótem Ug. Warto jednak wiedzieć, że Ug to współczynnik, który odnosi się wyłącznie do przenikania ciepła szyby i jego wartość nie jest taka sama jak Uw – zazwyczaj będzie niższa, dlatego to on zostaje wyróżniony. Stąd zawsze należy kierować się poziomem współczynnika przenikania ciepła dla całego okna, czyli Uw. Tylko ten parametr oddaje rzeczywiste wartości.

Czasami zdarza się również, że producent profili PVC do okien podaje zarówno wysokość Uw, jak i Ug i Uf. Co oznacza Uf? To współczynnik przenikania ciepła profili. Jeśli system jest pięcioprofilowy lub wyższy, jego Uf wynosi od 1,0 do 0,9 W/m2K, ale da się znaleźć modele o jeszcze lepszych parametrach. Np. firma Gealan dzięki wykorzystaniu nowatorskich technologii produkuje profile PVC do drzwi i okien o Uf poniżej 0,89 W/m2K (https://www.gealan.de/pl/).

Dodatkowo w rzadkich przypadkach można spotkać się także ze skrótem Psi. Psi to współczynnik przenikania ciepła ramki montowanej wokół szyb, który wpływa na Uw. Jednak ze względu na to, że jego obliczenie jest bardzo skomplikowane, mało kto się nim posługuje.

Rw, czyli współczynnik izolacji akustycznej

Profile PVC do okien oznaczane są również skrótem Rw oznaczającym współczynnik izolacji akustycznej. Zazwyczaj okna mają Rw na poziomie 40 dB, ale im wyższa wartość Rw, tym lepsza ochrona przed hałasem, dlatego warto szukać modeli o Rw wynoszącym 45 a nawet 47 dB. Wysokie Rw przydaje się szczególnie wtedy, gdy mieszka się w głośnej okolicy i chce się maksymalnie zredukować dźwięki dochodzące z zewnątrz.