Zniesienie współwłasności nieruchomości – co warto wiedzieć?

Zniesienie współwłasności nieruchomości jest jednym z tych zagadnień, w przypadku działania w których niezbędna jest specjalistyczna wiedza. Na szczęście nie brakuje jej pracownikom kancelarii radcy prawnego. Jedną z osób, do których można się zwrócić o pomoc jest Michał Gruchacz, prowadzący swoją działalność w Wyszkowie.

Jak należy postąpić w przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości?

Taka sytuacja ma miejsce w tym momencie, kiedy prawo do nieruchomości na równych zasadach mają różne osoby. Najłatwiejszym rozwiązaniem w przypadku zniesienie współwłasności nieruchomości jest załatwienie sprawy w taki sposób, by pozostałe osoby zrzekły się swoich praw i został tylko jeden właściciel. Może mieć to miejsce w przypadku przeprowadzonej sprawy sądowej lub umowy w formie aktu notarialnego.

W przypadku niechodzenia się choć jednej ze stron sprawa trafia do sądu. Zniesienie współwłasności nieruchomości może być dokonane na trzy sposoby:

– poprzez sprzedaż wszystkich rzeczy i podział środków zgodnie z wielkością udziałów,

– poprzez podział rzeczy wspólnej

– poprzez przyznanie własności jednej osobie z koniecznością spłaty pozostałych.

Warto jest zdawać sobie sprawę z tego, iż w przypadku załatwienia sprawy w taki sposób, iż zostanie tylko jeden właściciel nie może on sprzedać nieruchomości w ciągu kolejnych 5 lat od chwili stania się jej jedynym właścicielem. W przeciwnym wypadku będzie on zobligowany do zapłacenia 19% podatku.

Co może być przedmiotem zniesienia współwłasności nieruchomości?

Przedmiotem zniesienia współwłasności nieruchomości może być zarówno posiadłość mieszkalna, jak i rolna. Za każdym razem polega to na wyłonieniu jednej osoby, która zostanie właścicielem konkretnego mienia. W przypadku rozstrzygnięcia sporu można dowiedzieć się więcej dzięki informacjom zawartym na stronie internetowej https://kancelariagruchacz.pl/zniesienie-wspolwlasnosci-nieruchomosci/. W związku z niejasnościami i niemożliwością dogadania się z pozostałymi współwłaścicielami nie zaszkodzi zwrócić się o pomoc do radcy prawnego. Michał Gruchacz prowadzi kancelarię radcy prawnego i z przyjemnością odpowie na wszystkie postawione przez klienta pytania.

Nie sposób jest znać się na wszystkich dziedzinach. Pomocą w zakresie zniesienia współwłasności nieruchomości służy właśnie również radca prawny z Wyszkowa. Porady mogą odbywać się zarówno w formie spotkania stacjonarnego, jak i online. Nie za każdym razem należy więc udawać się na spotkanie osobiście, co jest niezwykle ważne ze względów finansowych.