Jaka lokalizacja na magazyn jest najatrakcyjniejsza?

Każdy inwestor ma własne preferencje, ale zdecydowana większość nowych magazynów powstaje w pobliżu dróg szybkiego ruchu, autostrad i dróg ekspresowych, w okolicach dużych miast wojewódzkich lub powiatowych. Nowoczesna powierzchnia magazynowa do wynajęcia, która spełnia tego typu kryteria, bez problemów znajduje najemców i rzadko kiedy pozostaje niewykorzystana. Takie powierzchnie najczęściej wynajmowane są już na etapie budowy, a wiele z nich powstaje w systemie BTS (zbudowane na miarę).

Magazyny z dostępem do dróg szybkiego ruchu

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o atrakcyjności lokalizacji pod budowę nowych powierzchni magazynowych na wynajem jest jej dobre skomunikowanie z pozostałymi regionami poprzez rozwiniętą siatkę dróg, zwłaszcza dróg szybkiego ruchu. Najchętniej wynajmowane magazyny to obiekty zbudowane tuż przy autostradach i drogach ekspresowych, zwłaszcza przy dużych węzłach drogowych, co zapewnia możliwość szybkiego dojazdu do magazynu z każdego kierunku. Skrócenie tras logistycznych do minimum sprawia, że powierzchnia magazynowa do wynajęcia jest tańsza z punktu widzenia utrzymania i prowadzenia biznesu. Odnosi się to przede wszystkim do dużych operatorów logistycznych i firm handlowych generujących największy popyt na nowoczesne magazyny.

Magazyny w pobliżu dużych ośrodków miejskich

Pomijając kwestie łatwego dostępu do dróg szybkiego ruchu, największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się nowoczesne powierzchnie magazynowe na wynajem zlokalizowane bezpośrednio w dużych miastach lub na ich obrzeżach. W Polsce możemy wyróżnić kilka głównych ośrodków, w których skupia się największa podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych. Są to Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Wrocław i Poznań. Wynajęcie magazynu w takiej lokalizacji ułatwia znalezienie pracowników i tym samym usprawnia prowadzenie biznesu. Nowoczesna powierzchnia magazynowa do wynajęcia w małej miejscowości, choć często tańsza, to jednak w przypadku niektórych rodzajów biznesu może okazać się nieodpowiednia. Odnosi się to przede wszystkim do przedsiębiorstw zatrudniających dużą liczbę pracowników.

Znalezienie i wynajęcie powierzchni magazynowej w atrakcyjnej lokalizacji nie jest łatwe. Najciekawsze istniejące obiekty są zwykle zajęte, a nowe są często skomercjalizowane już na etapie projektowania lub wczesnej budowy. Dlatego przy wyszukiwaniu obiektów o określonych parametrach, w atrakcyjnych lokalizacjach, warto wspierać się doświadczeniem wyspecjalizowanych firm doradczych, które znają rynek i wiedzą, jakie obiekty będą wkrótce dostępne.