Wzrost kapitału firm

Ogromna ilość fuzji i przejęć w 2021 roku

Rok 2021 zyskał miano roku rekordowych fuzji i przejęć. Ich wartość na całym świecie osiągnęła najwyższą wartość od zarania dziejów. Wynosiła ona aż 5,63 biliona dolarów. 

Dostęp do kapitału po atrakcyjnych kosztach 

Eksperci wskazują, iż jest to konsekwencja posiadania oraz zaoszczędzania przez koncerny i firmy ogromnych ilości środków finansowych. Bilansy przedsiębiorstw są nadzwyczaj wątpliwe, wyłącznie w samych Stanach Zjednoczonych wynoszą 2 biliony dolarów. Dostęp do kapitału dostępny jest po historycznie niskich kosztach. 

Nieprawdopodobna ilość przejęć po wytłumieniu rynku 2020 r. 

Rewolucja panuje także na rynku transakcji private quality w UK. Ich celem jest zarówno wsparcie rozwoju, jak i wykup menadżerskiego podmiotu czy przeprowadzenie transakcji przejęcia innego.  

Według analityków rewolucja transakcyjna była podsycona przez sektory opieki zdrowotnej i technologii. Miały one bowiem największy wpływ na fuzję i przyjęcia w 2021 roku. Wtedy to po stłumionym popycie, spadła aktywności przejęć i dyfuzji bezpośrednio po pandemii COVID-19. 

Premie w firmach inwestycyjnych, jakich jeszcze nie było 

Prawdziwy szał na rynku przyjęć i fuzji to także premie w firmach inwestycyjnych. Reuter podaje, iż agencje Goldmas Sachs i JPMorgan Chase & Co rozważają wzrost puli premii nawet o 50% dla bankierów inwestycyjnych. 

Firma prowadząca usługi związane z odszkodowaniami (Johnson Associates) w zeszłym miesiącu przewidywała, iż premie dla bankierów na Wall Street w tym roku będą najwyższe od 12 lat. A wszystko w związku z rekordowymi poziomami aktywności zawierania transakcji.