Projektowanie instalacji sprężonego powietrza

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza powinno być bardzo szczegółowe. Należy zwrócić uwagę na jej główne elementy, jak i najmniejsze detale. Z czego składa się taka konstrukcja? O czym powinniśmy pamiętać przy wykonywaniu projektu?

Instalacja sprężonego powietrza — co to?

W skrócie instalacja sprężonego powietrza to system rurociągów technologicznych. Służy do transportowania powietrza o wysokim ciśnieniu. To połączenie sprężarek z punktami odbioru w danym zakładzie. Jej zadaniem jest wytwarzanie, transportowanie i odbieranie sprężonego powietrza.

Cały system składa się z licznych urządzeń, ale też filtrów czy zbiorników. To niezwykłe ułatwienie pracy z narzędziami pneumatycznymi. W dodatku zapewnia bezpieczeństwo. Zorganizowana struktura przyczynia się również do łatwej obsługi urządzeń. Taka instalacja sprawdzi się, jeśli pojedyncze urządzenia to dla nas za mało.

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza — z czego się składa?

Jakie elementy znajdują się w takiej konstrukcji? Projektowanie instalacji sprężonego powietrza należy rozpocząć od podstaw. Główne części takiego systemu to:

  • sprężarki;
  • elementy uzdatniające — filtry, osuszacze, cyklony;
  • rurociągi transportujące sprężone powietrze.

Wytrzymałość i dopasowanie tych elementów do naszych potrzeb to konieczność. Bez tego projektowanie instalacji sprężonego powietrza zawiedzie. Jednak jest jeszcze wiele istotnych czynników, które wpłyną na jej jakość.

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza — o czym należy pamiętać?

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza opiera się na całkowitym dostosowaniu jej do naszych potrzeb. Często nawet nie myślimy o wielu czynnikach, które mają na to wpływ. Co przyczynia się do jakości naszej instalacji?

  • szczegółowy dobór sprężarek — najważniejsza informacja na temat naszych kompresorów to wydajność. Koniecznie musi być dopasowana do narzędzi pneumatycznych. Nie powinien być nam również obojętny rozmiar urządzeń. O cenie nie da się zapomnieć, jednak dobrze jest wiedzieć, na czym warto oszczędzić;
  • pojemność zbiorników — jeśli dobierzemy je nieprawidłowo, popełnimy ogromny błąd. Najłatwiejszym sposobem na adekwatny wybór jest zakup zbiorników o pojemności równej 30% wydajności urządzeń;
  • odpowiedni materiał i średnica rurociągów — ich rozmiar należy szczegółowo dostosować. Mogą być wykonane z miedzi, stali, aluminium czy tworzywa sztucznego;
  • kształt rurociągów i ich ułożenie — powinniśmy zaprojektować jak najkrótszą drogę między kompresorami a punktami poboru. To zapobiegnie spadkom ciśnienia, które mogłyby w tym czasie nastąpić;
  • system chłodzący — projektowanie instalacji sprężonego powietrza musi uwzględnić wentylację. Zapewni to poprawną pracę urządzeń o każdej porze roku;
  • pole do przyszłej rozbudowy — jeśli planujemy lub jedynie rozważamy poszerzenie naszej instalacji, musimy wziąć to pod uwagę. Na etapie projektowania możemy ułatwić sobie ewentualne zmiany;
  • bezpieczne zawory — pamiętajmy, że przepustowość zaworu bezpieczeństwa musi być większa od sumy wydajności kompresorów. Ciśnienie nie może być jednak wyższe od wytrzymałości systemu;
  • odpowiednia armatura — na bezpieczeństwo instalacji wpływa też jej właściwy dobór, zgodny ze specyfiką projektu;
  • zdalne sterowanie — to szansa na szybką reakcję w razie zagrożenia. Połączenie z systemem pozwoli na pełną kontrolę nad instalacją.

Dbałość o powyższe aspekty pomoże nam wykonać solidną konstrukcję. Projektowanie instalacji sprężonego powietrza musi być niezwykle drobiazgowe. Każdy element odpowiada za jej poprawne funkcjonowanie.

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza — popełniane błędy

Czego wystrzegać się przy projektowaniu instalacji sprężonego powietrza? Jakie błędy są najczęściej popełniane? Warto je poznać, by na pewno ich uniknąć. Nasz system będzie nie tylko sprawniejszy, a przede wszystkim bezpieczniejszy. Oto trzy rzeczy, których należy unikać:

  • Zbyt mała średnica rur

Konsekwencją popełnienia takiego błędu jest znaczne ograniczenie produkowania sprężonego powietrza. Praca rurociągu zostaje w ten sposób ograniczona. Pamiętajmy też o ewentualnej przyszłej rozbudowie instalacji. Warto wziąć to pod uwagę już na etapie jej planowania. W dodatku zastosowanie rur o większej średnicy będzie znacznie tańsze niż ich powiększenie.

  • Niewłaściwe materiały wykorzystane do budowy rurociągu

Wykonanie instalacji musi być w pełni dopasowane do ich zastosowania. Jeśli zależy nam na czystym powietrzu sprężonym i korzystamy z kompresora bezolejowego, materiały są szczególnie istotne. Błędem będzie wykorzystanie stali. W takich rurach może kondensować się para wodna. Są również bardziej podatne na korozję czy przedostawanie się zanieczyszczeń. Lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie tworzywa sztucznego lub aluminium.

  • Nie przedmuchanie rur przed pierwszym użyciem

Ten etap nie dotyczy samego projektowania instalacji sprężonego powietrza. Jest jednak niezwykle istotny i powinniśmy pamiętać o nim już od samego początku. Każda instalacja może zostać zanieczyszczona w trakcie jej budowy. Wstępne przedmuchanie jej powinno być obowiązkowym punktem na naszej liście. Aby to zrobić, należy uruchomić ją po uprzednim odłączeniu odbiorników.

Projektowanie instalacji sprężonego powietrza — dlaczego warto ją wykonać?

Instalacja sprężonego powietrza to szybkość i wygoda w wykorzystaniu gazu o wysokim ciśnieniu. Jeśli pojedyncze urządzenia nam nie wystarczają — będzie to najlepsze rozwiązanie. Oszczędność czasu i łatwa obsługa usprawnia pracę z narzędziami pneumatycznymi. To zaleta nie tylko dla pracowników zakładu z instalacją sprężonego powietrza, lecz również dla jego właściciela.

Jej zastosowanie jest uniwersalne. Sprawdzi się w każdym miejscu, w wielu branżach. Pamiętajmy jednak, że jeśli nie zadbamy o szczegóły, możemy popełnić wiele błędów. Przed wykonaniem projektu należy więc zebrać jak najwięcej informacji na ten temat. Jeśli instalacje sprężonego powietrza są nam obce — najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Wtedy będziemy mieć pewność, że każdy element został odpowiednio dopasowany.

Partnerem artykułu jest strona pneumatik.pl