Tarcza antykryzysowa

Umorzenia z Tarczy Finansowej 2.0 – jak się z nich rozliczyć?

Rząd rozpoczął wdrażanie umorzeń z Tarczy Finansowej dla ponad 7 tys. średnich i małych firm. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju oznajmił, iż przedsiębiorcy, którzy otrzymali wsparcie w kwocie większej niż poniesione w wyniku pandemii straty, powinni dokonać zwrotu tej nadwyżki najpóźniej do 15 marca 2022 roku. 

Dodatkowy czas na ustabilizowanie swojej sytuacji 

Pierwszy etap umorzeń, który już się rozpoczął, odnosi się do MŚP, a więc do przedsiębiorców zatrudniających 10-249 pracowników. Wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk przypominał, iż ci przedsiębiorcy po uruchomieniu Tarczy 2.0 mogli ubiegać się o wsparcie z PFR. Warunkiem było przewidzenie i wyliczenie straty, jaka miała mieć miejsce na skutek zamknięcia firm. 

Bartosz Marczuk oznajmił również, iż przedsiębiorcy powinni się teraz z tego rozliczyć, udowadniając, iż przewidziane straty miały miejsce, W przypadku, w którym otrzymali więcej, niż wynika to z danych finansowych, są oni zobowiązani zwrócić otrzymaną nadwyżkę. Wiceprezes stwierdził, iż rozliczający się przedsiębiorcy powinni złożyć oświadczenia w sprawie rozliczeń. Co więcej, oświadczenia te powinny zostać poparte załącznikami w formie odpowiednich plików JPK. Rozliczenia mają miejsce w bankach, w których firmy wnioskowały o subwencję. Wiceprezes wskazał także, iż jest to to dopiero pierwszy etap umorzeń subwencji z Tarczy 2.0, a składanie oświadczeń dla MSP będzie trwało do stycznia 2022. Drugi etap, obejmujący mikrofirmy, rozpocznie się 19 stycznia i skończy się z ostatnim dniem lutego 2022 roku.  

Całkowite umorzenie subwencji – czy jest możliwe? 

Ostatni etap to wydanie decyzji odnośnie umorzeń. Odbędzie się on w kwietniu przyszłego roku. W przypadku, gdy okaże się, iż po weryfikacji MŚP lub mikrofirma będzie zobowiązana do zwrócenia części dotacji – będzie musiała to zrobić do końca maja 2022 roku. Wiceprezes wspomniał również, iż co do zasady umorzenie dla firm, które spełnią zawarte w regulaminie PFR warunki, wynosi 100 procent. 

Pomoc od Polskiego Funduszu rozwoju otrzymały firmy objęte 54 kodami PKD. Na tej liście znajdują się branże, które najbardziej doświadczyły niekorzystnych skutków pandemii COVID-19. Są nimi przede wszystkim branża hotelarska, turystyczna, gastronomiczna i fitness. 

W ramach projektu Tarcza 2.0 ze wsparcia skorzystało 47,7 tys. firm, wliczając w to aż 7,1 tys. z sektora MŚP. Na konta przedsiębiorców przelano 7,1 mld zł (w tym 3,8 mld zł dla MŚP). Średnia kwota wsparcia dla tych firm osiągnęła wartość 539 tysięcy zł, natomiast dla mikrofirm 82 tysiące złotych.