Armatura wodociągowa czym jest i jakie ma zastosowanie

Armatura wodociągowa jest niezbędna w każdym budynku mieszkalnym i nie tylko. Bez niej niemożliwe byłoby umycie dłoni w zlewie, skorzystanie z toalety czy wzięcie kąpieli. Armatura wodociągowa obejmuje specjalistyczne produkty, dzięki którym możliwe jest doprowadzenie wody użytkowej do lokalu. Akcesoria wykonane są z wysokiej jakości materiałów, co czyni je niesamowicie trwałymi i wytrzymałymi. Czym dokładnie jest armatura wodociągowa? Jakie ma zastosowanie? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym poradniku!

Czym jest armatura wodociągowa?

Armatura wodociągowa to najprościej mówiąc, szereg specjalistycznych urządzeń, niezbędnych do wykonania instalacji wodociągowej. Dzięki nim możliwe jest połączenie ogólnej sieci wodociągowej z instalacją znajdującą się w budynku mieszkalnym. W konsekwencji możemy cieszyć się zdrową i czystą wodą we własnym domu czy też mieszkaniu.

Najważniejszym elementem armatury wodociągowej jest niewątpliwie zasuwa wodna. Służy ona do odcinania przepływu wody z sieci wodociągowej. Jednocześnie gwarantuje sprawne działanie przyłączy. Istnieje kilka modeli zasuw wodociągowych, co pozwala dopasować produkt do specyfiki instalacji. Warto nadmienić, iż przed dopuszczeniem do sprzedaży, wyroby przechodzą szczegółową kontrolę jakości i bezpieczeństwa.

instalacja wodociągowa

Armatura wodociągowa – podział

W skład armatury wodociągowej wchodzą:

  • kształtki, kurki i zawory czerpalne,
  • kurki i zawory podłączeniowe,
  • kurki kulowe,
  • zawory zwrotne,
  • zasuwy,
  • filtry,
  • złączki oraz przyłącza elastyczne.

Na co zwrócić uwagę dobierając elementy armatury wodociągowej?

Wybór armatury wodociągowej nie należy do najłatwiejszych zadań. Pod uwagę należy wziąć kilka istotnych parametrów, które przekładają się na sprawność działania instalacji. Kluczowe znaczenie ma ciśnienie robocze armatury. Zbyt wysokie może doprowadzić do awarii przyłączy wodociągowej. Równie istotną kwestią pozostaje średnica nominalna rur (określana symbolem DN).Wybierając armaturę wodociągową koniecznie trzeba sprawdzić zalecany zakres temperatur roboczych, współczynnik oporów miejscowych, a także współczynnik przepływu wody.

Same parametry to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego producenta armatury wodociągowej. Wówczas możemy być pewni wysokiej jakości i niezawodności produktów. Armatura wodociągowa Befa oferuje szeroki asortyment komponentów, umożliwiających realizację niemal każdej inwestycji. W katologu produktów znajdują się m.in zasuwy z miękkim uszczelnieniem, zawory, przyłącza, hydranty (zarówno podziemne, jak i nadziemne), kształtki żeliwne, łączniki oraz wiele innych elementów. Armatura Befa proponuje także bogaty wybór akcesoriów, do których należą skrzynki wodociągowe, obudowy stałe i teleskopowe czy kółka ręczne do zasuw. Produkty spełniają wszelkie normy jakości i bezpieczeństwa. Warto nadmienić, iż przedsiębiorstwo wdrożyło certyfikowany System Zarządzania Jakością, zgodny z wymaganiami normy ISO 9001 : 2008.

Zastosowanie armatury wodociągowej

Armatura wodociągowa gwarantuje sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie systemu wodociągowego. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie niezbędny jest pobór wody, a więc budynkach mieszkalnych, przemysłowych oraz budynkach użyteczności publicznej. Poszczególne urządzenia wchodzące w skład armatury wodociągowej montowane są w ziemi, komorach, a także studzienkach. Sprawdzą się zarówno przy małych, jak i większych inwestycjach. Wszelkiego rodzaju kurki, zawory, kształtki, zasuwy oraz inne komponenty powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Pozwala to zachować komfort i bezpieczeństwo użytkowania.

Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, najważniejszą rolę w instalacjach wodociągowych odgrywają zasuwy gwintowane. Umożliwiają one otwarcie bądź zamknięcie przepływu wody w rurociągu. Do odcinania przepływu wykorzystywana jest także przepustnica międzykołnierzowa mimośrodowa. Bardzo ważną częścią armatury wodociągowej są kształtki żeliwne. Bez nich niemożliwe byłoby wykonanie instalacji wodociągowej. Kształtki wykonuje się z żeliwa sferoidalnego, które ma doskonałe parametry wytrzymałościowe. Montaż instalacji wodociągowej z pewnością ułatwią wysokiej jakości łączniki i kołnierze.

Innymi ważnymi elementami armatury wodociągowej są bez wątpienia hydranty. Te urządzenia umożliwiają pobór wody bezpośrednio z sieci wodociągowej. Wykonuje się je z najwyższej jakości materiałów, dzięki czemu są odporne na korozję, czy też promieniowanie UV. Ważnym aspektem jest armatura pomiarowa. W jej skład wchodzą wodomierze, manometry, termomanometry oraz termometry. Narzędzia te pozwalają na bezproblemowe odczytywanie pomiarów.

Na uwagę zasługuje również armatura naprawcza, która główne zastosowanie znajduje przy usuwaniu wszelkich usterek w sieciach wodociągowych. Wśród różnorakich elementów armatury naprawczej znajdziemy między innymi obejmy do rur. Są bardzo łatwe, a zarazem wygodne w montażu. Z powodzeniem można je umieszczać w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Stanowią doskonałą alternatywę dla drogich operacji naprawczych.

zastosowanie armatury wodociągowej

Podsumowanie

Każda instalacja wodna wymaga zastosowania odpowiedniej armatury wodociągowej. Składa się na nią wiele specjalistycznych urządzeń, umożliwiających wykonanie sprawnie działających przyłączy. Wybierając armaturę trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Należą do nich: ciśnienie robocze, średnica nominalna rur, zakres temperatur roboczych, współczynnik oporów miejscowych, a także współczynnik przepływu wody. Warto postawić na produkty pochodzące od znanych i renomowanych producentów, gdyż przekłada się to na niezawodność i bezawaryjność instalacji wodociągowej.