Nowy Ład złe wynagrodzenia

Nieprawidłowości w naliczaniu w Polskim Ładzie. Kiedy poszkodowani otrzymają wyrównanie?

Premier Mateusz Morawiecki przeprosił rodaków za błąd, jaki nastąpił w Polskim Ładzie. Spowodował on, iż część osób, które otrzymują wypłatę na początku miesiąca, dostała mniejsze wynagrodzenie. Rząd poinformował, iż w lutym na konta poszkodowanych wypłacone zostanie wyrównanie. Będzie to możliwe w związku z zapowiedzianą korektą rozporządzenia Ministra Finansów. 

Wyliczenia wynagrodzenia netto według starego systemu 

Premier Morawiecki po otrzymaniu wiadomości o usterce poprosił o natychmiastowe działania. Co więcej, zalecił korektę procedur, które mogły przyczynić się do błędnego naliczenia kwoty netto wypłaty w nowym Polskim Ładzie. Szef zarządu w swoim cotygodniowym przemówieniu wyjaśniał, iż system pobrał zaliczkę za podatek na podstawie ubiegłorocznego schematu zamiast według nowego systemu.

Polski Ład — błędne naliczenie wynagrodzenia 

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Mueller wyjaśniał, iż w przypadku wypłat, które otrzymywane są na początku tego roku, doszło do błędu interpunkcyjnego. Mógł on wynikać z niejasnego tłumaczenia w rozporządzeniu. W związku z zaistniałą sytuacją Ministerstwo Finansów ma je zmienić, a poszkodowane osoby w przyszłym miesiącu dostaną wyrównanie wynagrodzenia. 

Podczas piątkowej audycji premier poinformował również, iż każdy, kto zarabia mniej niż 12 800 złotych brutto miesięcznie, nie straci na Polskim Ładzie. W niektórych przypadkach polski obywatel może nawet zyskać. Dodał, iż 90 proc. Polaków osiąga zarobki poniżej tej kwoty oraz to do nich głównie skierowane są ostatnie zmiany.