Projekcje NBP dotyczące gospodarki

Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się o podniesieniu stóp procentowych o 50pb. Dla wielu osób było to sporo zaskoczenie, gdyż rynkowy konsensus wynosił 75pb. Na reakcję z rynków walutowych nie trzeba było długo czekać. Złotówka bardzo osłabiła się zarówno w stosunku do euro jak i do dolara. W szczególności dolar ostatni bardzo mocno zyskuje na sile osiągając historyczne maksima w stosunku do złotówki. Wraz z posiedzeniem RPP zbiegły się nowe projekcje odnośnie wskaźników gospodarczych przygotowane przez analityków Narodowego Banku Polskiego. Wniosek jest jedne: w najbliższych kwartałach słowo kryzys będziemy odmieniać przez wszystkie przypadki.

Szczyt inflacji przesunięty

Ostatni raz analitycy z NBP przygotowywali projekcję przyszłej inflacji w marcu. Wówczas to zakładali, że średnia inflacja w 2022 roku wyniesie 10,8%, w 2023 spadnie nieco do 9% aby w 2024 zejść do 4,2%. W najnowszym raporcie prognozy te zostały przez ekonomistów skorygowane. Niestety dla konsumentów nie jest to dobra wiadomość, gdyż jest to korekta w górę. Obecnie specjaliści zakładają, że inflacja CPI w 2022 roku wyniesie 14, 2%, w 2023 12,3% i w 2024 4,1%. Korekta wskaźnika zmiany cen dotyczy wszystkich głównych komponentów składających się na koszyk inflacyjny. Bardzo duży wpływ na wyższe szacunki mają ceny energii i paliw oraz zawirowania gospodarcze wynikające z agresji Rosji na Ukrainę.

Wzrost gospodarczy w dół

Nieciekawy obraz sytuacji dopełnia nowa prognoza wzrostu gospodarczego. Szacunki dotyczące PKB również zostały skorygowane względem danych podanych w marcu. Tym jednak razem jest to korekta w dół oznaczająca, że polska gospodarka będzie rozwijać się wolniej niż uprzednio zakładano. W marcowej projekcji zakładano wzrost PKB w 2022 o 4,4%, w 2023 o 3% i w 2024 o 2,7%. W najnowszym raporcie jest to odpowiednio 4,7%, 1,4% i 2,2%. Tak słaby wzrost gospodarczy wraz z galopującą inflacją oznacza jedno. Polskę czeka uporczywa stagflacja. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że z tej trudnej sytuacji uda się w miarę szybko wyjść.