Opłaty za autostradę

Rezygnacja ze szlabanów na państwowych autostradach już 1 grudnia

1 grudnia bieżącego roku to czas zmian dla kierowców poruszających się na autostradach państwowych. Za przejazd nie będzie on już zobowiązany do zapłaty u inkasenta w kiosku poboru opłat. Opłata ta będzie możliwa poprzez wykupienie e-biletu autostradowego lub dzięki przekazaniu danych geolokalizacyjnych przy pomocy aplikacji e-TOLL PL, czy też urządzeń OBU/ZSL. 

 Nowy system opłat dla podróżujących państwowymi autostradami 

System e-TOOL to następca funkcjonującego do 30 listopada Manualnego Systemu Poboru Opłat. Za przejazd przez miejsce poboru opłat będzie można zapłacić bez konieczności zatrzymywania się przed kioskiem. 

Krajowa Administracja Skarbowa informuje, że kierowcy, którzy wyruszą w trasę przed 1 grudnia odcinkami autostrad A4 Wrocław-Sośnica lub A2 Konin-Stryków, powinni dokonać innej metody płatności. Za przejazd będzie można dokonać zapłaty dzięki wykupieniu e-biletu autostradowego lub korzystając z aplikacji e-TOLL PL oraz urządzeń OBU i ZSL. Aplikacje te będą kompatybilne z tymże systemem. 

E-bilet autostradowy – nowa generacja podróży na państwowych autostradach 

E-bilet autostradowy jest formą opłacania przejazdu, która nie wymaga rejestracji w systemie e-TOOL, czy też nabywania specjalnych urządzeń pokładowych. Co więcej, na chwilę obecną pozostanie to jednak jedną z opcji dla kierowców samochodów osobowych. Bilet autostradowy będzie można nabyć w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET oraz w aplikacjach partnerów Krajowej Administracji Skarbowej. Lista partnerów będzie dostępna już wkrótce na etoll.gov.pl. 

Będzie również możliwe dokonanie zakupu w punktach dystrybucji stacjonarnej tychże partnerów. Tak więc użytkownicy niekorzystający z rozwiązań cyfrowych będą mieli możliwość nabycia biletów w formie papierowej.  

E-bilet autostradowy będzie można zakupić z wyprzedzeniem – w tym celu kierowca będzie zobowiązany podać numer rejestracyjny samochodu, którym planuje podróż. . Co więcej, niezbędne będą takie informację, jak  odcinek autostrady z którego będzie korzystał oraz data i godzina rozpoczęcia przejazdu.