Nowe sankcje nałożone na Rosje. Kolejne państwa zamykają swoją przestrzeń powietrzną

Estonia i Łotwa za przykładem Polski zamykają swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów — podaje Tallin i Ryga. Od północy, z piątku na sobotę, ustanowiono zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotom użytkowanym przez rosyjskie linie lotnicze. 

Sankcje Estonii względem Rosji 

Estonia zadecydowała przyłączyć się do polskiej inicjatywy. Tak więc zakazuje ona wszystkim liniom lotniczym korzystania z ich przestrzeni powietrznej. Takie informacje oznajmił w sobotę portalowi ERR Taavi Aas — estoński minister gospodarki i infrastruktury. Co więcej, zaproponował on krajom bałtyckim, aby dokonali tego samego. Uznał, iż Rosję należy odciąć od europejskiej przestrzeni powietrznej. 

Europa powinna być zjednoczona 

Podobną decyzję ogłosił łotewski minister sprawiedliwości Janis Bordan. Premier Litwy Ingrida Szimonyte oznajmiła w sobotę dziennikarzom, iż Wilno także rozważa wdrożenie podobnych sankcji. Szefowa rządu estońskiego Kaja Kallas stwierdziła, że nie ma miejsca na samoloty państwa agresora na demokratycznej przestrzeni powietrznej. Co więcej, minister gospodarki i infrastruktury Taavi Aas stwierdził, że Europa powinna być zjednoczona i stanowcza w odpowiedzi na rosyjskie działania względem Ukrainy. Swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów zamknęły już Czechy, Polska oraz Bułgaria. 

Rosja nie pozostaje bez odpowiedzi 

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował na swojej stronie informację, że rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym niesie za sobą pewne konsekwencje. Wprowadza ono zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów wykorzystywanych przez przewoźników lotniczych z Rosji. Zakaz nie obejmuje samolotów wykonujących lot o statusie HUM – lot statku powietrznego, który bierze udział w akcji humanitarnej. 

W odwecie Rosja zamknęła przestrzeń powietrzną dla czeskich, polskich i bułgarskich linii lotniczych. Samoloty przewoźników należących do tych państw nie mają prawa wykonywać połączeń do Rosji ani nad terytorium tego kraju. Wcześniej Rosja wydala podobne ograniczenia dla brytyjskich linii lotniczych.